محل تبلیغات شما
صبح ساعت هفت و نیم پیاده به سمت دانشکده رفتم، امروز درس روش تحقیق در تاریخ با آقای دکتر فرنود داشتیم.این جلسه استاد در مورد علم و تعاریف آن صحبت می کرد که عبارت بود از دانستنی ها در مقابل جهل، در ادامه از انواع علوم عقلی و نقلی و . صحبت کرد تا رسید به مسئله تاریخ و اهمیت آن و به این ترتیب می خواست ثابت کند تاریخ هم یک علم می باشد.در مورد این نکات در درس مبانی جامعه شناسی تاریخ ایران در ترم های قبل استاد نکاتی را به اجمال گفته بود و در این درس در مورد آن مفصل توضیح می داد.استاد چند تعریف از محققان ایرانی عصر حاضر ارائه داد من یکی از بهترین تعریف ها را که خوشم آمد مربوط به دکتر شریعتی بود که تاریخ را به معنی شدن انسان می دانست» تعریفی جامعی هم از نظر فریدون آدمیت ارائه کرد که خلاصه آن عبارت بود از: مفهوم تاریخ بیان وقایع تاریخی است بدان گونه که وقوع یافته اند یعنی نه کم و نه بیش؛ شناخت وقایع و حوادث است به طریق تحلیل علل و عوامل آن ها یعنی عللی که خصلت فاعلی دارند و عواملی که به درجات تاثیر داشته یا تعیین کننده بوده اند؛ بالاخره تحلیل واقعیات و علل و عوامل است در تعقل تاریخی. و همه ی این ها به یک قصد است که گذشته قابل فهم و درک باشد.» استاد خیلی مقید بود همه این شرایط باید با هم محقق شود و الا تعریف ما کامل نمی شود. کلاس که تمام شد به کتابخانه گروه تاریخ رفتیم من کتاب روند نهضت های فکری و ملی ایرانیان» را تحویل دادم، می خواستیم مقداری در محوطه دانشکده بنشینیم که باران با شدت هر چه تمامتر می بارید اگر ساعت بعد کلاس نداشتیم می رفتیم زیر باران تا حسابی خیس شویم و از طراوت آن باران لطیف بهاری استفاده نماییم.بنابراین به تریا برای صرف چای رفتیم و بعد به کتابخانه رفتیم.از شدت باران که کاسته شد به سلف سرویس رفتیم و ناهار خوردیم و به دانشکده برگشتیم.با بچه ها در محوطه دانشکده در موضوع اینکه اگر انسان به همه آرزوهایش دست یابد آیا به پوچی می رسد یا نه؟ بحث و گفتگو داشتیم نظر افراد در این خصوص متفاوت بود. ساعت 14به کلاس رفتیم با آقای دکتر وکیلی درس تاریخ خلفای بنی امیه و بنی عباس را داشتیم.استاد این جلسه مفصل در مورد معاویه و اقدامات او صحبت کردند. آقای دکتر وکیلی اعتقاد داشت به قدرت رسیدن معاویه بازگشتی به دوره قبل از اسلام و زنده شدن بسیاری از آیین های جاهلیت بود.از اقدامات نژاد پرستانه مانند سرکوبی شدید ایرانیان، برتری نژاد عرب، شهادت امام حسن(ع) و حجر بن عدی، به ولیعهد رساندن یزید بر خلاف صلحی که با امام حسن(ع) داشت و باعث موروثی کردن خلافت شد،روی آوردن به تجملات،آزار و اذیت شیعیان،خواندن نماز جمعه در روز چهارشنبه، و ده ها مورد دیگر از بدعت ها و سنت های غلطی بود که در زمان معاویه به وجود آمد و با روح اصلی اسلام منافات داشت و حرکت آن را به انحراف کشاند و برای توجیح اعمال خود این اقدامات را به جبر و اراده خداوندی نسبت داد و از مردم می خواست به تقدیر الهیی راضی باشند و مخالفتی نکنند. استاد اعتقاد داشت او به شدت زرنگ و یک تمدار واقعی بود و عمرو و عاص هم در این مورد به او کمک شایانی می کرد. کلاس که تمام شد به خانه آمدم مقداری استراحت کردم و ساعت به مغازه رفتم.امروز باقر آقا از تهران آمده بود، به خوبی می داند که به کتاب ها و سخنرانی های دکتر شریعتی علاقه دارم دو تا از سخنرانی های استاد در حسینیه ارشاد را برایم آورده بود دستش درد نکند که به فکر من می باشد.بیشتر وقت امروز من صرف مطالعه کتاب تاریخ تمدن اسلام جرجی زیدان و نوشتن خاطرات شد.ساعت نه و نیم آمدم خانه و سرگرم کارهای همیشگی خود بودم و موضوع خاص دیگری برای نوشتن نبود.

نامه دوم و نصیحت به ادامه تحصیل

نامه یک پدر از زندان به فرزندانش

آخرین نامه خطاب به کارمندان موزه

تاریخ ,ها ,استاد ,مورد ,رفتیم ,های ,را به ,در مورد ,آقای دکتر ,بود از ,در این

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

ارز دیجیتال کتابخانه عمومی امیر کبیر شهرستان کردکوی